Ciekawe kobiece ligi sportowych, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

Kobiety od zawsze były aktywne, uprawiając sport na wszystkich poziomach. Każdy znajdzie coś dla siebie, a do wyboru jest wiele różnych lig, które można dostosować do swoich upodobań i zainteresowań. Obecnie kobiety przełamują tradycyjne bariery uczestnictwa w sporcie. Liczba kobiet uprawiających sporty drużynowe znacznie wzrosła od czasu uchwalenia w 1972 roku tytułu IX, który otworzył kobietom możliwości uprawiania sportu. Obecnie kobiety stanowią prawie połowę uczestników zorganizowanych sportów drużynowych - to znaczący wzrost w porównaniu z sytuacją sprzed 30 lat, gdy odsetek ten wynosił poniżej 20%. W ciągu ostatniej dekady znacznie wzrosła popularność kobiecej piłki nożnej w USA, a także innych kobiecych lig sportowych, takich jak koszykówka, softball i lacrosse. W tym artykule poznamy 5 interesujących kobiecych lig sportowych, o których istnieniu być może nie wiedziałaś, oraz ich ofertę dla uczestniczących w nich osób.

Liga Piłki Nożnej Kobiet

Women's Football League (WFL) to liga futbolu amerykańskiego dla kobiet, grająca w systemie full-contact. Została założona w 2002 roku, a inauguracyjny sezon ligi odbył się w 2003 roku. Od 2014 roku w lidze występuje osiem drużyn, a w 2018 roku dołączyła jedna drużyna rozszerzona. WFL rozgrywa dwa sezony każdego roku. Mecz o mistrzostwo ligi nazywany jest WFL Championship Game. WFL jest stosunkowo młodą ligą kobiecą, ale ma wiele utalentowanych zawodniczek. Do największych gwiazd WFL należą rozgrywająca Sami Grisafe, która grała w Chicago Force, przyjmująca i odbierająca piłkę Carrie Grace, która grała w Dallas Diamonds i Chicago Force, oraz rozgrywająca i przyjmująca Amanda Osborn, która grała w Dallas Diamonds. Mecze WFL rozgrywane są w soboty od maja do sierpnia, a także w kilka piątkowych wieczorów w miesiącach letnich. WFL udowodniła, że kobiety mogą grać w piłkę nożną na wysokim poziomie, a popularność ligi rośnie, zwłaszcza wśród młodszych kobiet.

Krajowa Liga Hokeja Kobiet

National Women's Hockey League (NWHL) to profesjonalna liga hokeja na lodzie dla kobiet. Liga została założona w 2015 roku i składa się z dwóch drużyn: Boston Pride i Buffalo Beauts. Sezon NWHL rozpoczyna się w październiku i kończy w marcu, a playoffy i finały rozgrywane są w kwietniu. Mecz o mistrzostwo ligi nosi nazwę Isobel Cup. NWHL nie ma drużyny w Nowym Jorku od czasu, gdy New York Riveters zakończyły działalność po sezonie 2016-17. Liga posiada drużynę w Stamford, Connecticut, od sezonu 2017-18, kiedy to Connecticut Whale przekształciło się w New York Riveters. Mistrzami ligi są broniące tytułu Boston Pride. Do największych gwiazd NWHL należą obrończynie Kaleigh Rafter i Courtney Burke, które grały w Pride, bramkarka Shannon Szabados, która grała w Pride oraz Miye D'Oench i Hannah Miller, które grały w Riveters. Liga NWHL udowodniła, że kobiety mogą grać w hokeja na wysokim poziomie, a jej popularność stale rośnie. Jest to wspaniała okazja dla młodych kobiet, aby zainteresować się hokejem.

Liga Koszykówki Kobiet

Women's Basketball League (WBL) to profesjonalna liga koszykówki kobiet. Liga została założona w 2017 roku i jest damską wersją Męskiej Ligi Koszykówki (która istnieje od 1937 roku). Liga składa się z sześciu drużyn: Atlanta Dream, New Anglia Storm, New York Liberty, Philadelphia Liberty, Washington Mystics i Chicago Spectres. Sezon WBL rozpoczyna się w czerwcu, a kończy w sierpniu. Mecz o mistrzostwo ligi nazywany jest Mistrzostwami Ligi Koszykówki Kobiet. Women's Basketball League została założona przez Marka Cubana i Jeffreya C. Shermana. Wszystkie zawodniczki są w wieku od 18 do 30 lat, a wszystkie 13 zawodniczek w każdej drużynie musi mieć co najmniej 6 stóp wzrostu. Liga WBL udowodniła, że kobiety mogą grać w koszykówkę na wysokim poziomie i dała wielu sportowcom szansę na zaangażowanie się w koszykówkę. Popularność ligi stale rośnie.