3 ważne czynniki do rozważenia przy zakupie oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które oczyszcza powietrze w domu poprzez usuwanie zanieczyszczeń z pomieszczeń. Zanieczyszczenia te mogą pochodzić z lotnych związków organicznych emitowanych przez meble, farby i inne elementy wyposażenia domu; pyłków i sierści zwierząt domowych mieszkających w domu; dymu i popiołu z kominka lub ogniska zewnętrznego; środków czystości i wielu innych źródeł. Oczyszczacz powietrza redukuje te zanieczyszczenia, wychwytując je za pomocą filtrów z węgla aktywnego lub ładunków elektrostatycznych. Ważne jest, aby wiedzieć jak najwięcej o tych urządzeniach przed zakupem. Istnieje wiele różnych typów oczyszczaczy powietrza, z których każdy ma swoje mocne i słabe strony. Zrozumienie, co odróżnia jeden typ od drugiego, pomoże Ci podjąć właściwą decyzję dla Twojej konkretnej sytuacji. Oto 3 ważne czynniki, które należy rozważyć przy zakupie oczyszczacza powietrza.

Zdecyduj o rodzaju oczyszczacza, którego potrzebujesz

Głównym czynnikiem przy wyborze oczyszczacza powietrza jest źródło zanieczyszczeń w Twoim domu. Niektóre zanieczyszczenia są łatwiej usuwane przez określone rodzaje filtrów niż inne.

Filtry węglowe są skuteczne w usuwaniu dymu, kurzu, pyłków i sierści zwierząt domowych. Nie są one jednak zbyt przydatne do usuwania zapachów lub gazów. Natomiast filtry z węglem aktywnym są bardzo skuteczne w usuwaniu zapachów i gazów, takich jak formaldehyd, tlenek węgla i inne lotne związki organiczne.

Przy wyborze oczyszczacza zastanów się, jakie zanieczyszczenia chcesz zredukować. Jeśli masz do czynienia z czymś takim jak dym papierosowy, oczyszczacz ogólnego przeznaczenia nie wystarczy. Zamiast tego potrzebny będzie oczyszczacz z filtrem węglowym. Jeśli chcesz zredukować zapachy, takie jak zapach gotowania, który przenika przez ściany, zalecany jest oczyszczacz z węglem aktywnym.

Jeśli masz alergie, możesz chcieć kupić oczyszczacz powietrza, który zarówno zmniejszy ilość pyłków w powietrzu, jak i zredukuje ilość kurzu i innych alergenów, które gromadzą się na meblach i ścianach. Alergicy są często wrażliwi na kombinację pyłków, kurzu i sierści zwierząt domowych.

Jeśli chcesz zredukować zapachy i lotne związki organiczne (takie jak opary farby), lub jeśli chcesz zredukować ilość kurzu, będziesz potrzebował oczyszczacza z filtracją zarówno z węglem aktywnym, jak i filtracją HEPA. Filtracja HEPA usuwa zarówno duże, jak i małe cząsteczki, w tym kurz, pyłki i sierść zwierząt domowych.

Wielkość pomieszczenia, które chcesz oczyścić

Wielkość pomieszczenia, które chcesz oczyścić, określi moc oczyszczacza powietrza, którego będziesz potrzebować. Oczyszczacze powietrza o mniejszym poborze mocy nadają się do mniejszych pomieszczeń, natomiast mocniejsze urządzenia z większymi silnikami są niezbędne do większych pomieszczeń.

Oczyszczacze powietrza występują w trzech głównych kategoriach mocy - małej mocy, średniej mocy i dużej mocy. Urządzenia o niskiej mocy są przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni od 100 do 150 stóp kwadratowych, natomiast urządzenia o średniej mocy są przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni od 150 do 250 stóp kwadratowych; urządzenia o wysokiej mocy są przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni od 250 do 350 stóp kwadratowych.

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar oczyszczacza powietrza, w przeciwnym razie skończysz z kiepskimi wynikami. Urządzenie, które jest zbyt małe będzie miało ograniczony wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu. Z drugiej strony, zbyt duże urządzenie będzie głośne, będzie produkować zbyt dużo ozonu i zużywać zbyt dużo energii.

Aby zdecydować o wielkości oczyszczacza powietrza, który będzie potrzebny, należy wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia, liczbę osób, które będą w nim przebywać oraz stopień rozprowadzenia zanieczyszczeń w całym pomieszczeniu.

Upewnij się, że oczyszczacz jest wyposażony w niezbędne funkcje

Na rynku istnieje wiele rodzajów oczyszczaczy powietrza, a każdy typ ma swoje mocne i słabe strony. Zrozumienie, co odróżnia jeden typ od drugiego, pomoże Ci podjąć właściwą decyzję w Twojej konkretnej sytuacji.

Filtry HEPA są bardzo skuteczne w usuwaniu alergenów, kurzu i innych cząstek z powietrza. Nie są one jednak zbyt skuteczne w usuwaniu zapachów i gazów. Natomiast filtry z węglem aktywnym są bardzo skuteczne w usuwaniu zapachów i gazów, takich jak formaldehyd, tlenek węgla i inne lotne związki organiczne.

Lampy UV są skuteczne w zabijaniu bakterii i wirusów. Lampy UV są skuteczne w zabijaniu bakterii i wirusów, dlatego też są powszechnie stosowane w szpitalach i hotelach. Nie są one jednak zbyt skuteczne w usuwaniu cząstek z powietrza, takich jak pyłki i kurz.

Jeśli chcesz zredukować zapachy i lotne związki organiczne (takie jak opary farby) lub jeśli chcesz zredukować kurz, będziesz potrzebować oczyszczacza z filtracją zarówno z węglem aktywnym, jak i HEPA.

Aby zdecydować, jakich funkcji potrzebujesz w oczyszczaczu powietrza, powinieneś rozważyć zakres zanieczyszczeń w powietrzu, które chcesz usunąć. Jeśli chcesz ograniczyć zapachy i lotne związki organiczne, lampy UV nie są konieczne.

Na rynku istnieje wiele różnych typów oczyszczaczy powietrza. Zrozumienie, co odróżnia jeden typ od drugiego, pomoże Ci podjąć właściwą decyzję dla Twojej konkretnej sytuacji. Kupując oczyszczacz powietrza, powinieneś wziąć pod uwagę rodzaj oczyszczacza, którego potrzebujesz, wielkość pomieszczenia, które chcesz oczyścić, oraz to, czy urządzenie posiada funkcje niezbędne dla Twoich potrzeb.